
LOGIA WMS er et modulopbygget og skalerbart lagerstyringssystem til såvel mindre manuelle lagre som store automatiserede distributionscentre.
Enkel WMS-løsning til de mindste lagre
De mindste løsninger vi har leveret er til lagre med bare 6 lagermedarbejdere. Fra den størrelse og op efter er LOGIA WMS en rentabel løsning og et enkelt værktøj for både lagerchef og -medarbejdere. Basis versionen indeholder ordrestyringsmodul, lager- og lokationsstyring samt funktioner til indlagring, pluk, opfyldning, konsolidering. Det er et overskueligt system og en god overgang til specialiseret lagerstyring med effektive værktøjer til styring og optimering af lageret, herunder fuld kontrol på lagerbeholdning og –lokationer, bedre udnyttelse af lagerplads, medarbejderressourcer, m.m.
Løsningen kan integreres med ERP-systemer (Axapta, Dynamics AX, Movex, C5, Navision, SAP m.fl.) og kan opgraderes til større versioner af LOGIA WMS. LOGIA WMS samler hele lageret i ét system – det giver overblik, godt flow og effektiv afvikling af ordrer – med færre fejl og reducerede omkostninger.
LOGIA WMS i fuld skala til ”de allerstørste”
I den anden ende af skalaen har vi LOGIA WMS-løsninger til mere komplekse lagre. Disse omfatter alle moduler til styring af processerne fra varemodtagelse til forsendelse, planlægnings- og styringsværktøjer, Business Intelligence-modul, styring af automatiske anlæg og meget mere. Der er aldrig to løsninger der er konfigureret ens, men eksempler på sådanne løsninger styrer bl.a. TOP-TOY’s fuldautomatiske distributionscenter i Greve, Dansk Supermarkeds manuelle og automatiske lagre i Vejle, Ishøj og Tilst, og Danish Crowns automatiske lager på superslagteriet i Horsens.
For mere information om referencerne henvises til et udpluk af vores referencer eller den komplette referenceliste, som kan rekvireres her.
Logimatic - Sofiendalsvej 5B - DK-9200 Aalborg SV - Danmark - Tel. +45 9634 7000 - E-mail